Main content
MAP Recommended Practice
Solving unit rate problem
Jayda delivers newspapers on her paper route, taking 3 hours to distribute 189 newspapers. To calculate her rate per hour, divide the total newspapers (189) by the hours taken (3). This results in Jayda delivering 63 newspapers per hour, showcasing her efficiency and speed. Created by Sal Khan and Monterey Institute for Technology and Education.
Want to join the conversation?
- Does anyone understand why Sal had to flip the 3/189 to 189/3 before he did the problem?(312 votes)
- Fractions is basically dividing.
For example 189/3 (improper fraction) = 189/3 <- Divide symbol "/" It's like simplifying it, 189/3 and 3/3 = 63/1. If he flipped it around to 3/189, then it would become smaller (3 hours for every 189 newspapers, or 3 divided by 189), simplified as 1 hour for every 63 newspapers (1 divided by 63), but it would be as decimal form if you divide it (1 divided by 63 and 3 divided by 189, both equals 0.0158730158730159, etc.) = 0.0158730158730159...(irrational number, random numbers forever going on, like pi). But if it was 189/3 (we are dealing with whole numbers) we can turn it into a mixed number: 3 can go in 189 "63" times perfectly, so 63 0/189. So that's how we got our answer. (Or 189 divided by 3, but the other way around. See how 189 divided by 3 (189/3) is different that 3 divided by 189? (3/189) ) Order matters.
I hope that made sense and helped you!(80 votes)
- Is 2:5 the same as 5:2(60 votes)
- The order of the #s matter.
If the problem were (for example) There are 15 kids who have pets in a class. There are 33 kids in the class. What is the ratio of kids who have pets to kids who do not? The answer would be. If you said 15:18you would be saying the ratio of kids who do NOT have pets to kids who DO have pets. 18:15(25 votes)
- Yes tis has helped me a lot now I will die as a happy man(15 votes)
- wow that doesn't sound good ur not old yet(3 votes)
- how do i solve a unit rate problem if there are fractions in them? For example, the unit rate of 2/3 cup of sugar for every 1/2 teaspoon of vanilla(7 votes)
- Divide 2/3 and 1/2. Do the same method even if it's a fraction.(2 votes)
- the ratios are the same with 5 apples and 6 banana too so it is it is still 5.6 or 6.5(8 votes)
- I don't understand these problems...
Fill in the blank with the unit rate:
240 km in 2.5 hours =____ km in 1 hour
Fill in the blank with the unit rate:
$15 for 4 quarts = $ for 1 quart
There are 25 computers in a math lab. There are 6 activity booklets for every 2 computers in the math lab. How many activity booklets are in the math lab?
There are activity booklets in the math lab.
You earn $102 for doing 12 hours of yard work. Your friend earns $120 working at a store for 15 hours.
How much do you earn for every hour of yard work? $ per hour
How much does your friend earn each hour at the store? $ per hour
What would YOU earn for 15 hours worth of yard work (at your hourly rate)? $ for 15 hours of work(8 votes)- what helps me is writing the numbers out in a fraction. the first one, how many kms are in one hour if 240 are in 2.5, or 2 and a half, or 2 hrs and thirty minutes. you divide both 2.5 and 240 by 2.5 to get the original ratio.(1 vote)
- the audio is not good(8 votes)
- Youtube: We make unskippable two-minute ads in front of every video!
But Spotify: We make ads about how annoying our own ads are!
Every shady website in exsistence: ADS ARE ADS AND THEY ARE EVERYWHERE!(7 votes) - what is unite rate though?(4 votes)
- Unit rates are used to find out how much things happen at a time or ex. rooms per hotel.(8 votes)
- math is basically sufferage, pain, things we will never do in life, sometimes fun, and learning. lots and lots of learning.(2 votes)
Video transcript
Jayda takes 3 hours to deliver
189 newspapers on her paper route. What is the rate per
hour at which she delivers the newspaper? So this first sentence tells us
that she delivers, or she takes, 3 hours to deliver
189 newspapers. So you have 3 hours for
every 189 newspapers. That's what the first
sentence told us. But we want to figure out the
rate per hour, or the newspapers per hour, so we can
really just flip this rate right here. So if we were to just flip it,
we would have 189 newspapers for every 3 hours, which is
really the same information. We're just flipping what's in
the numerator and what's in the denominator. Now we want to write it in as
simple as possible form, and let's see if this top number
is divisible by 3. 1 plus 8 is 9, plus 9 is 18. So that is divisible by 3. So let's divide this numerator
and this denominator by 3 to simplify things. So if you divide 189 by 3. Let's do it over on the
side right here. 3 goes into 189. 3 goes and 18 six times. 6 times 3 is 18. Subtract. Bring down the 9. 18 minus 18 was nothing. 3 goes into 9 exactly
three times. 3 times 3 is 9, no remainder. So if you divide 189 by 3, you
get 63, and if you divide 3 by 3, you're going to get 1. You have to divide both the
numerator and the denominator by the same number. So now we have 63 newspapers
for every 1 hour. Or we could write this as 63
over 1 newspapers per hour. Or we could write this as 63,
because 63 over 1 is the same thing as 63 newspapers
per hour.