If you're seeing this message, it means we're having trouble loading external resources on our website.

If you're behind a web filter, please make sure that the domains *.kastatic.org and *.kasandbox.org are unblocked.

Main content

Identify proportional relationships

Problem

Apples are on sale for dollar sign, 3, point, 12 per kilogram.
Is the total cost of the apples proportional to the total mass?
Choose 1 answer:
Choose 1 answer:
Stuck?
Stuck?