Solve word problems that involve converting between U.S. dollars and cents and converting U.S. dollars to other units of money, like pesos.  


Min-Jun was comparing prices at the grocery store. One brand of bread costs dollar sign, 1, point, 37. Another brand costs 28 cents more.
How much does the second brand cost?
dollar sign
  • Your answer should be
  • an integer, like 6
  • an exact decimal, like 0, point, 75
  • a simplified proper fraction, like 3, slash, 5
  • a simplified improper fraction, like 7, slash, 4
  • a mixed number, like 1, space, 3, slash, 4